Velký barierový útes

Velký bariérový útes, jedna z TOP 5 světových lokalit, je největší korálový útes na světě a patří ke klasickým symbolům Austrálie.

Táhne se podél východního pobřeží celých 2000 km. Je to jediná stavba živých tvorů viditelná z Měsíce. V teplých vodách tropických moří existují nejbohatší a také nejbarevnější společenství jaké známe – korálové útesy. Jedná se o velmi unikátní ekosystém nespočetného množství ryb, korálů i dalších živočichů, který je od roku 1981 zapsán na Seznam chráněných památek UNESCO.

ŠNORCHLOVÁNÍ A POTÁPĚNÍ

Nejznámější destinace pro šnorchlovací a potápěcí výlety je bezesporu Cairns - centrum tropického severu. Odtud můžete vyrazit na 1 denní výlet na šnorchlování/potápění, který můžete prodloužit až na 7-denní potápěčskou expedici.

Další možností jsou výlety z malebného městečka Port Douglas, odkud vyjíždějí lodě k ostrovům Michelangelan Cay nebo na vzdálenější místa na neporušené části Velkého Bariérového Útesu jako je Osprey Reef nebo Ribbon Reef.

Jestliže se nechystáte do Cairns, nebo jste se do tropů severu vydali autem podél pobřeží, nemůžete vynechat oblast Whitsundays - 76 paneských ostrovů s jednou z nejkrásnějších pláží světa Whitehaven Beach a spoustou ryb nebo jediný korálový ostrov s lagunou - Lady Musgrave - z Bundabergu, kde útes začíná.

Pro profesionální potápěče jsme připravili několik programů s potápěním, výletem na neporušená místa Velkého bariérového útesu, potápěčské expedice za velrybami, žraloky a kanicem obrovským.

VELKÝ BARIÉROVÝ ÚTES - ZAJÍMAVOSTI

  • 360 druhů tvrdých korálů 1/3 měkých korálů vyskytujících se na světě
  • 4000 druhů ústřic
  • 1500 druhů mořských hub 800 druhůechinoderms
  • 500 mořských řas
  • 23 druhů mořských savců
  • 6 druhů mořských želv
  • Hvězdice trnitáje největší predátor, který ničí korálové útesy.

NEJSTARŠÍ PRALES SVĚTA PŘÍMO U BARIÉROVÉHO ÚTESU

V tropech severu tvoří Velký bariérový útes unikátní ekosystém spolu s nejstarším pralesem světa Daintree. Je to jediné místo na Zemi, kde se prales setkává s korálovým útesem. Navštivte toto úžasné místo, prozkoumejte říčky pralesa na ocelové lodi, kde můžete hledat velké krokodýly nebo se projděte nočním pralesem s průvodcem a poznejte exotickou faunu.

Neméně oblíbené jsou pronájmy jachet s kapitánem. Dokonce si můžete řídit loď sami, jestliže máte zkušenosti s řízením jachet. K dispozici jsou lodě všech světových značek. Plachtění s kapitánem je vhodné pro menší skupinku osob (4 osoby). Jestliže máte zkušenosti s plachtěním, můžete si pronajmout loď. Pronájmy jachet/katamaranů zajišťujeme v oblasti Whitsundays.