Uluru (Ayers Rock)

Uluru - mnohdy označován za rudý střed Austrálie - patří k tomu nejzajímavějšímu, co můžete v Austrálii vidět. Majestátní monolit ve středu Austrálie opředený tajemnými pověstmi by ve Vašem itineráři určitě neměl chybět.

Leží v národním parku Uluru - Kata Tjuta National Park, zapsaném na seznamu světového dědictví UNESCO, je částečně spravován místními domorodci lidu Anangu patřících ke kmenům Pitjantjatjaraa a Yankunytjatjara.. Monolit Uluru představuje pro domorodé obyvatele posvátnou půdu a je součástí širokého náboženského systému.

Nedaleko od Uluru se nachází další mýtické místo původních obyvatel Austrálie - soutěsky Kata Tjuta a dále také legendární Kings Canyon.

HLAVNÍ AKTIVITY:

  • západ a východ slunce - nejlepší je navštívit Uluru brzy ráno nebo při soumraku, kdy můžete sledovatměnící se barvy majestátního monolitu.
  • stezka dospívajících mužů

ULURU A ZAJÍMAVOSTI:

  • Obvod Uluru měří 9,4 km
  • Uluru se tyčí více než 860 metrů n.h.m. Je vyšší než Eiffelova věž v Paříži nebo Chrysler Building v New Yorku.
  • V Národním parku naleznete více než 400 druhů rostlin a mnohé z nich se využívají v tradiční medicíně
  • Také se zde vyskytuje 21 druhů savců, 73 plazů, 178 ptáků a čtyři druhy žab. S největší pravděpodobností uvidíte hlavně ptáky a plaz.
  • V létě může dosáhnout teplota výše až 47°C

NÁŠ TIP: Pro ty z Vás, kteří chtějí zažít něco opravdu výjimečného doporučujeme slavnostní a la carte večeři pod hvězdami SOUND OF SILENCE (Zvuky Ticha). Večeře je servírována nedaleko posvátné hory Uluru, uprostřed pouště.

Menu se skládá z tradičních australských pokrmů: klokan, emu, krokodýl. Po večeři Vám bude místní aboriginský průvodce vyprávět legendy z doby Dreamtime a seznámí Vás s mýtickým stvořením světa, jak o něm hovoří aboriginské legendy. Oblíbenou aktivitou po západu slunce je také "stargazing", tedy pozorování noční oblohy s výkladem.