Sydney

Sydney je největší australské město ležící na východním pobřeží Austrálie. Sydney také patří bezesporu mezi jedno z nejhezčích měst na světě. Svojí polohou u moře a příjemným klimatem, zajímavým okolím a multikulturním prostředím po celý rok láká statisíce turistů a studentů z celého světa.

SYDNEY - HLAVNÍ ATRAKTIVITY

Sydney nabízí mnohé. Multikulturalita, příznivé klima po celý rok, temná trestanecká historie, klenot moderní architektury Sydney Opera House i ohromující ocelový most Sydney Harbour Bridge, vždyzelené botanické zahrady, bělostné pláže, skalnaté útesy, perfektní možnosti volnočasových aktivit.

BUDOVA OPERY V SYDNEY

Magická stavba v zálivu Port Jackson tvoří spolu s přístavním mostem neodmyslitelné panorama Sydney. V tomto kulturním stánku Austrálie můžete vidět ty největší současné umělce z celého světa. Zážitkem na celý život je poté operní nebo hudební představení.

Tato stavba, dokončena v roce 1973, stojí na výběžku pevniny přímo v srdci australské metropole a ční tak do kouzelného Jacksonova zálivu v Sydney.

  • Skořepiny Opery jsou pokryty obrovským počtem keramických dlaždic, dovezených ze Švédska.
  • Jedná se o první stavbu zapsanou na seznam UNESCO ještě za autorova života.
  • Skutečné náklady několikrát přesáhly plánovanou výši, což byl jeden z důvodů neshod s australskou vládou (z původně odhadovaných 7 mil. australských dolarů se konečná bilance vyšplhala na 102 mil. AUD).
  • Architektem byl v té době poměrně neznámý Jørn Utzon z Dánska, který ovšem po neshodách s konzervativní australskou vládou v roce 1966 rezignoval a stavbu (především interiérů) za něho dokončili australští architekti.

NÁŠ TIP 1: Pokud chcete vidět budovu Opery nasvícenou laserovými paprsky s tygrovaným vzorem či aboriginskými motivy, vydejte se s námi do Sydney v době červnového festivalu kultury, světel a hudby Vivid Festival.

NÁŠ TIP 2: Jelikož se australští architekti výrazně odchýlili od Utzonova návrhu interiéru, působí dnešní interiéry poněkud fádně a neuceleně a jejich návštěva Vás může po prohlídce exteriéru poněkud zklamat.

NÁŠ TIP 3: Pokud ovšem nechcete o interiér přijít, zkuste se podívat na toalety v přízemí (vedle hlavních pokladen) – pouze zde se paradoxně zachovaly interiéry navrhované architektem Utzonem.

KRÁLOVSKÁ BOTANICKÁ ZAHRADA

V sousedství Opery se nachází příjemný kout s atmosférou neobyčejného klidu a pohody, poskytující jedinečné výhledy na Sydney. Najdete zde i kolonie papoušků a obrovských kaloňů. Za vidění jistě stojí i místo zvané Mrs Macquarie´s chair.

Botanická zahrada pořádá denně tématické prohlídky zdarma, ale také festivaly a semináře. Můžete se tedy zúčastnit tématických prodejních trhů, čokoládového či rajčatového festivalu nebo také hodiny domorodého vaření či malování.

PŘÍSTAVNÍ MOST V SYDNEY

Monumentální přístavní most klenoucí se nad zálivem Port Jackson byl postaven v době velké hospodářské krize. Most nabízí dvě zajímavé atrakce, výstup na jeden z pilířů nebo na vrchol mostní konstrukce. Ať už se rozhodnete pro cokoli, obojí Vám zprostředkuje úžasný pohled na Sydney z ptačí perspektivy.

DARLING HARBOUR

Toto nově zrekonstruované centrum Sydney se nachází západně od Opery a v poslední době se stává druhým přirozeným centrem pulsující metropole se spoustou vynikajících restaurací, kin, výstavních sálů, koncertů přímo na vodě, muzeí i čínskou čtvrtí.

BONDI BEACH A OSTATNÍ PLÁŽE

Pláže, především na východním pobřeží Sydney, jsou turisty často navštěvovanou oblastí, i proto zde můžete sledovat představení různých pouličních umělců. Na přelomu října a listopadu se zde navíc koná celosvětově proslulá výstava soch přímo na útesech.

FISHMARKET

V Sydney naleznete největší rybí trh na jižní polokouli. Patříte-li mezi milovníky rybích pochoutek a exotické atmosféry, měli byste toto místo určitě navštívit. Na Fishmarket lze dojet trajektem přímo od Opery. Můžete si zde dopřát delikátní snídani nebo jen nasát místní osobitou atmosféru.

VÝLET SYDNEY - MODRÉ HORY

Modré hory se nachází pouze 90 minut jízdy autem od Sydney. Prozkoumejte hluboké kaňony a skalní útvary v Modrých horách. Deštné lesy, hluboké kaňony a domorodé legendy, to vše během nezapomenutelného jednodenního výletu ze Sydney.

NÁŠ TIP: Projeďte si přístav v Sydney lodí. Vyrazit můžete z Darling Harbour nebo Circular Quay. Překrásná vyjížďka lodí stojí jen pár dolarů. Za stejnou službu si účtují turističtí operátoři daleko větší poplatek.

Večer se vydejte do nejstarší čtvrti the Rocks a poznejte historii osídlování Sydney, která je neoddělitelně spjatá se spoustou místních hospůdek. Začít můžete v nejstarší hospodě v Sydney, Fortune of War, která vznikla již v roce 1828.