KATA TJUTA (THE OLGAS)

Kata Tjuta patří mezi nejzajímavější skalní formace v centru Austrálie. Celkem 36 hlavních skalních hlav (dómů) se nachází pouze 40 km od majestátního monolitu Uluru. Celá oblast je navíc významnou součástí domorodých legend a také tradičním místem ceremonií a náboženských obřadů.

KATA TJUTA - OBECNÉ INFORMACE

Kata Tjuta, známá také jako Olgas, znamená v jazyce domorodých Aboriginců kmene Anangu "mnoho hlav".

Oblast je přístupná celoročně. Nejvhodnější je vydat se ke Kata Tjuta brzy ráno, rovnou za úsvitu a vychutnat si zde hru barev při východu slunce. Oblast Kata Tjuta nabízí několik úchvatných pěších túr, které patří k tomu nejhezčímu, co australská poušť nabízí. Můžete si vybrat středně náročnou túru Údolím větrů, která Vám zabere zhruba 3 hodiny, či kratší vycházku mezi dvě obří skalní hlavy Walpa (max. 1 hod). Unikátní lokalita i zážitky.

PĚŠÍ STEZKY:

  • stezka Údolím větrů (max. 3.5hod.)
  • stezka do rokle Walpa Gorge (max. 1hod.)

Oblast Kata Tjuta nabízí několik úchvatných pěších túr, které patří k tomu nejhezčímu, co australská poušť nabízí. Můžete si vybrat středně náročnou túru Údolím větrů, která Vám zabere zhruba 3,5 hodiny, či kratší vycházku mezi dvě obří skalní hlavy Walpa (max. 1 hod).

Stezka Údolím větrů vede mezi několika skalními domy. Cestou můžete kromě jiného vidět i největší dóm Mt Olga (546 m), další monumentální skály a drsnou pouštní přírodu. Tato túra je během letních měsíců přístupná pouze do 11 hodin ráno, poté je z důvodu extrémních veder zavřená. Nejdůležitější výbavou na cestu je kromě pokrývky hlavy také dostatek vody. Doporučujeme minimálně 2 litry vody na osobu.

Celá oblast je tradičně navštěvována při našich poznávacích zájezdech do rudého centra. Naši průvodci Vás seznámí se zajímavými fakty o Aborigincích a pouštní oblasti Austrálie.

KATA TJUTA - ZAJÍMAVOSTI

Geologické složení Kata Tjuta je odlišné od monolitu Uluru. Skalní formace vznikala postupem času (začátek před 900 mil. lety) usazováním. Skalní dómy tvoří žulové kameny, které jsou spojeny pískem a blátem. O ostatní se postarala eroze, která vytvarovala Kata Tjuta. Oblast má posvátný význam pro muže kmene Anangu. Větší část oblasti je zavřena pro veřejnost. Svatá místa jsou přístupná pouze vyvoleným osobám z kmene Anangu, ostatním jsou tato místa utajena.

Prvním novodobým objevitelem byl slavný australský dobrodruh Ernest Giles, který místo pojmenoval po svém podporovateli – Mt Ferdinand (po baronovi Ferdinand von Mueller). Ten však Gilese přesvědčil, aby skalní útvary byly přejmenovány po německé královně Olze a jejím manželovi Amadeu (vyschlé pouštní jezero Lake Amadeus). Dnes se přesto používá aboriginský název Kata Tjuta.

NÁŠ TIP:

  • Vydejte se na východ slunce na Kata Tjuta. Majestátní skalní útvary hrají všemi barvami. Východ slunce na Kata Tjuta navíc není tolik navštěvovaný jako východ slunce na Uluru.
  • Jste nezávislý cestovatel a chcete poznat více aboriginské Austrálie? Vydejte se v terénním voze z rudého středu do západní Austrálie po slavné pouštní silnici Great Central Road a Gunbarrel Highway (1400 km). Navštivte původní aboriginské osady, místo testování jaderné zbraně ve Woomera a unikátní místo k pozorování hvězd v Gilesově meterologické stanici.